Teknolojinin Hayatimizdaki Yeri

Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri Nedir?

Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri insanoğlunun yaşam biçimi evrimleşmiş  hatta onlara kolaylık sağlamanın yan sıra lükslük'te katmıştır, şu an 5 yıl öncesine döndüğümüzde bile 5 yıl içerisinde teknolojinin getirdiği birçok özellikleri kolaylıkla görebilmekteyiz.  Bunlara örnek vermemiz gerekirse; telefonlarımızdan elektrik süpürgesine, arabalarımızdan evlerimize kadar bir çok örnek aklımıza ilk gelenler arasında kesinlikle yer alacaktır. 5 yıl önce katlanabilir dokunmatik ekranlı telefon kulağa çok  yapılması zor gibi gelse de şu an ünlü telefon markalarından birisi bunu teknoloi sayesinde başarmış ve kullanıcıların hizmetine sunmuştur. konuyu çok fazla dağıtmadan diğer örneklerdende bahsedeceksek  5-10 sene öncesinde  süpürgelerimizin akıllanarak teknoloji sayesinde evimizin bir haritasını çıkarıp temizlemesi, gereken odaları sizin ayarladığınız zamana göre size sormadan çalışıp evinizi temizlemesi ve şarjı bitmeye yaklaştığında ise kendi şarj istasyonuna dönmesi aslında bizlere ne kadar rahatlık, lükslük sağlıyor görebiliyoruz fakat teknoloji belki de göründüğü kadar iyi değildir! teknoloji bize yarar sağladığı kadar zararlı da olabilir, teknoloji bize yarar sağlasın derken teknolojinin zararlarını edinmeyellim.   peki teknoloji bize nasıl zarar verebilir? Teknolojinin zararları nelerdir?

Teknolojinin Zararlar Nelerdir?


 

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin duygusal-fiziksel iki kategoride olmak üzeri birçok zararları mevcuttur. bunlardan en basitleri olan fiziksel zararlar şu şekildedir:
 • Göz, görme problemleri
 • Baş, boyun, bel ağrıları
 • Aşırı kullanıma  kaçınıldığı takdirde kol, el, parmak uyuşukluğu
 • Özel hayat ( Mahremiyet) Güvenlik Sorunları gibi..
Teknolojinin duygusal zararlarını merak edenler içinde şu şekilde bahsedebiliriz;
 • Teknoloji bağımlılığı
 • Kişisel Gelişimde bozukluk
 • İçe kapanıklık
 • Öfkelenmeler
 • Zihinsel Bozukluk gibi
birçok şey söylenebilir fakat bizlerin aklına şu anda bu kadar geliyor :) kısaca teknolojinin aklımıza gelen  fiziksel zararları bunlardı fakat yiğidi öldür hakkını yeme derler teknolojiyi sizlere  çok kötü bir buluş olarak lanse etmek istemeyiz teknolojinin zararlarından bahsettiğimiz kadar sizlere teknolojinin yararlarından da bahsetmek istiyoruz. peki teknolojinin yararları nelerdir?

Teknolojinin Yararları Nelerdir?


Teknolojinin Yararları Nelerdir?

her şeyin zarar- yarar ilişkisi olduğu gibi teknolojinin de zararı olduğu kadar yararı var elbette! hadi gelin teknoloji sever olarak sizlere bunlardan bahsedelim.
 • Bilgi erişimi kolaylığı
 • akıllı cihazlar sayesinde lükslük, rahat yaşam tarzı gelişimi
 • Zeka artışı; bizler şahsen oyun oynamanın ve bilgisayarın zeka artışında katkı sağladığına inanıyoruz,  internet aracılığı sayesinde zeka oyunlarına erişim çok kolay olduğu için zihinsel beceri gelişimi , yaratıcılıkta bununla beraber artmakta
 • İçerik zenginliği
 • Olağan bir pandemi sırasında online öğrenimlerde teknolojinin getirdiği faydalardan birisidir
 • Cep bilgisayarları; telefonlar sayesinde aslında bilgisayarlar  bazı konularda geri kaldılar artık bir bilgiyi öğrenmek gerektiğinde kütüphaneye veya bilgisayar başına bile geçmenize gerek yok elinizin altındaki telefonun internete bağlanması size yeterli olacaktır.
Teknolojinin yararlarını sadece günlük yaşantımızda değil mesleki yaşantımızda da birçok değişikliğe neden olduğunu görebiliyoruz; tıp üzerinde teknolojik aletlerin kullanılması büroların fiziksel arşiv yerine firma sunucusunda barındırdıkları dijital arşivler gibi birçok örnek verebiliriz. öyle bir dönemdeyiz ki bizler sizlere şu yazıyı sunarken bile yeni teknolojik gelişmeler oluşuyor aslında bakarsanız kuşak farkıda bu sebepten ortaya çıkıyor kanımca. Peki sizler teknoloji hakkında neler düşünüyorsunuz? sizce teknoloji hayatımızda büyük yere sahip olmalı mı? her şeyim akıllı olsun diyenlerden misiniz? akıllı ev, akılı araba, akıllı telefon... lütfen bize düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin bizler sizlerin yorumlarını okudukça mutlu oluyoruz. sizlere çok derine inmeden teknolojinin hayatımızdaki yerini anlatmaya ve teknolojinin yararlarını ve zararlarını göstermeye çalıştık, umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Bizler sizlere sadece teknoloji hakkında düşündüklerimizi dile getirmeye çalıştık 1 ata sözü ile size teknolojinin hayatımızdaki yerini düşündüklerimizi söyleyecek olsaydık atalarımızında dediği gibi "Azı karar çoğu zarar" demeyi tercih ederdik. Sizler lütfen bilinçli kullanıcı olarak teknolojinin faydalı kısımlarını almaya özen gösterin teknolojinin zararları bırakın kendisine kalsın :)

Anasayfa

İnstagram Hesabım

Twitter Hesabım