Sevgi Nedir?


Bağlılık Duygusu (Sevgi):

Sevgi Nedir?

Duyguların alt konusu olan sevgi nedir?  Günlük yaşantınızda sevgi ile ilgili bir çok şey duymuşsunuzdur işini sevgiyle yapıyor, yemeğine sevgi katıyor hatta biraz zorlarsak tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözü de aslında sevgiyi kastetmiyor mu?

keşke herkesi sevebilsek ama maalesef bu mümkün olmuyor neden mi? cevabı ise çok basit biz birer robot değiliz yani belirli bir algoritmamız yok hepimiz birbirimizden farklıyız.

Birini sevmek için bile neden aramıyor muyuz aslında? Örnek vermem gerekirse; birini sevdiğinizde onun ya sesini ya tipini ya da başka bir özelliğinden dolayı kendimizi yakın hissetmiyor muyuz?

karşımızdakiyle ortak noktamız olduğunda bile ona karşı bir sempati duyuyoruz sevgi bir arkadaşımızı çok sevmek midir? onu koruyup kollamak mıdır? iyi gününde kötü gününde hep yanında olmak istemek midir? Yoksa sevgi annenin çocuğuna olan bir içgüdüden mi ibarettir?

Sevgi Nedir: Sevgi Aşktır Sevgi Karşındaki Kişiyi Karşılıksız Sevmektir

Ayrıca,  sevmek fiilinden türemiş sevgi sözcüğünün sözlük anlamını söylemekte yarar var. Şöyle tanımlıyor sevgi sözcüğünü bazı sözlükler:

1 - “İnsanı yüksek özverilere götüren ilgi duygusu.” (TDK Türkçe Sözlük)

2 - “Gönülden bağlı olma” (Hayat Büyük Türkçe Sözlük)

3 - “İlgi duygusu” (Felsefe Sözlüğü, Orhan Hançerlioğlu)

4 - “Derin dostluk ve sevecenlik duygusu… Bir şeye karşı duyulan bağlılık” (Le Petit Littré)

5 - “Bireyler arasındaki derin dostluk ve yürekten bağlılık”(Mac Millan Contempory Dictionary)

6 - “Başka bir kişi ya da varlığa karşı duyulan ve cinsel yönü olan ya da olmayan güçlü bir yakınlık ve bağlılık duygusu” (TDK Ruhbilimleri Terimleri Sözlüğü)

Kısaca sevgi nedir? dediğimizde sizlerin aklına neler geliyor? Lütfen yorumlarınızı sayfanın altına eklemeyi unutmayın dostlar :)

 

Ana Sayfaya Dön

İnstagram Hesabım

Twitter Hesabım