Korku Nedir?


Korku:

Korku nedir, nasıl bir şeydir Hayatımızın her kısmında Kaygılarımız yok mudur?

Bana sorarsanız korkular hayatın bize karşı kullandığı en etkili, donanımlı silahtır. Hayat bizi korkularla çekip çekiştirir ve sonunda adam eder.

Hayat bu silahını bize karşı kullanırken birçok kategoriye ayırıyor korkuyu; ölüm korkusu, işsizlik korkusu, ihanet korkusu, güven korkusu…  başarısızlık korkusu, sınav korkusu kısaca hayatın hemen hemen her köşesinde bir çok korku çeşitleri var

Kısacası hayat biz neyden korkuyorsak onun üzerinden yorar bizi. Bu yüzdendir ki korkular kişiden kişiye göre değişir. Zaten değişmeseydi korku kategorilere ayrılmazdı. Misal, sen işsizlikten korkarsın ben ihanetten, kaybetmekten, sen birine kolay kolay güvenemezsin ama o güvenir. 

Aslında başta da söylediğim gibi korku, ihanet, kaybetmek duyguları bile başlı başına güzeldir. Çünkü bizden bir şey kaybettirirken bir şeylerin farkına varmamızı sağlıyor.    

TDK korkuyu şöyle tanımlamış;

1. isim Bir tehlike veya tehlike düşüncesi karşısında duyulan kaygı, üzüntü:
      "Yarı çocuk kalbimde korku, kapıya yaklaştıkça büyüyor." - Yusuf Ziya Ortaç

2. isim Kötülük gelme ihtimali, tehlike, muhatara:
      Yollarda korku kalmadı.

3. isim, ruh bilimi Gerçek veya beklenen bir tehlike ile yoğun bir acı karşısında uyanan ve coşku, beniz sararması, ağız kuruması, solunum ve kalp atışı hızlanması vb. belirtileri olan veya daha karmaşık fizyolojik değişmelerle kendini gösteren duygu.

Bu arada korktuğumuzda vücut adrenalin salgılamasıyla beraber kan damarlarını genişletir. Adrenalin salgılandığı esnada:

  • Damarlar Genişler
  • Kan Basıncı Artar
  • Kalp Atışlarınız Hızlanır
  • Göz Bebekleriniz Büyür
  • Kan Şekeri Yükselir

 

Ana Sayfa

İnstagram Hesabım

Twitter Hesabım